Proč je v přístrojích stále více elektroniky
V několika posledních letech si můžeme všimnout, že elektroniku najdeme v podstatě i v těch nejběžnějších přístrojích, tam, kde bychom to nepředpokládali. A je jí stále více. Zatímco dříve jsme například měli ruční vysavač, který neměl motor, nýbrž jen kartáče, které se otáčely pohybem po koberci, dnes máme robotické vysavače, které veškerou práci udělají samy.
To samé platí v podstatě s každým přístrojem. Zdá se, že v moderní době se žádné zařízení, ať už slouží k čemukoliv, neobejde bez elektronického udělátka, které má zlepšovat jeho funkce a nám usnadňovat manipulaci. A to i u těch, kde bychom to nečekali, nebo alespoň ne v takovém množství. Je pak otázkou, proč tento vývoj nastal a co k němu vedlo.
Nejprve je potřeba si uvědomit, že lidé mají rádi pohodlí, a jsou ochotni si za něj připlatit. Pokud jim tedy výrobce nabídne něco, co jim zjednoduší život, je celkem jasné, že si to koupí. A jelikož dnes žijeme v technologické době, není divu, že naprostá většina těchto vylepšení je zčásti založena na elektřině. Je tedy pochopitelné, že jí najdeme stále více a více.
To ovšem není ani zdaleka vše. Je jasné, že firmy chtějí mít co největší zisk. Proto se snaží udělat své přístroje co nejsložitější, tak, aby si je běžný člověk nedokázal sám doma opravit. Tak bude zákazník nucen buď jej v případě potíží dát do servisu, nebo si koupit nový. V obou případech na tom firma vydělá.
Samozřejmě není žádnou náhodou, že se porucha většinou objeví těsně po skončení záruční lhůty. Technologický pokrok, který za tu dobu uplynul, nás pak nutí koupit si nový model, neboť nechat opravit ten starý se většinou finančně nevyplatí. Ačkoliv je to tedy pro zákazníky nevýhodné, je jasné, proč firmy tento systém podporují. A vzhledem k tomu, že lidé jsou ochotni si za pohodlí připlatit, není divu, že jej podporují také. Přeci jen, pohodlný život má přednost.