Podlahové topení zvládnete zhotovit sami
Když se řekne polystyren na podlahové topení, možná nebudete v obraze a budete se domnívat, že snad jde o nějakou izolační hmotu, podobně jako na domovních fasádách. Co si pod tím tedy představit? V první řadě bychom měli začít tím, že se dnes topení v podlaze zhotovuje i bez betonáže. Využívá se k tomu tzv. suchý systém pokládky, jehož srdce je právě polystyren – a sice systémové desky z vysokohustotního polystyrenu, který vykazuje značnou mechanickou pevnost při tlakové zátěži chůzí a hmotností předmětů (např. nábytku). V každé z desek jsou zhotoveny otvory – drážky pro zasunutí topných hadic, a jakmile se desky položí na podlahu a do drážek zasunou hadice, máte v podstatě to základní hotové.
Následně se přivolá instalatér topenář, aby zapojil hadice do rozdělovače a rozdělovač připojil ke zdroji tepla, a tím celé zařízení zprovozní. Je-li vše v pořádku, zaklopí se systémové desky pochozími deskami ze skelného sádrového či cementového laminátu a na ně se pak už jen pokládá koncová podlahová krytina (plovoucí podlaha, koberce, dlažba apod.)
Podlahová topení si lidé instalují hlavně ze dvou důvodů. Za prvé chtějí mít doma úspornější a efektivnější zdroj vytápění v porovnání s radiátory, protože tam se teplo šíří do obytného prostoru v úzkém koridoru ke stropu a odtud teprve k podlaze, kde bývá výrazně chladněji. Kvůli tomu si také musíte v zimě oblékat teplé ponožky. U podlahového topení je teplo rovnoměrně rozložené v celém obytném prostoru a u podlahy je samozřejmě také dostatek tepla.Za druhé má teplo od podlahy velmi pozitivní vliv na nervová vlákna na chodidlech, která jsou propojena s našimi orgány a pomáhají je tím regenerovat. Je to podobný proces, jako když absolvujete reflexní masáž chodidel. Celý proces orgánové regenerace lze ještě urychlit některými masážními prvky, například gumovými nebo plastovými kuličkami.