Pergolu si můžete postavit i sami
Dřevěné pergoly jsou oblíbené zahradní stavby, velkému zájmu veřejnosti se těšily již za socialismu, kdy se staly součástí běžného vybavení rekreačních pozemků i rodinných domů v městské či obecní zástavbě. Pergola je vlastně takový předsazený typ napolo zastřešené terasy a plní roli jak praktickou, tak i estetickou. Můžeme ji nechat obrůst popínavými rostlinami, doplnit ji okrasnými keři a kvetoucími letničkami a máme skvělé místo pro posezení s přáteli při sklence dobrého vína nebo nad hrnkem čaje či kávy. Pergolu si na zahradě můžete postavit sami. Stačí objednat vhodné řezivo, zabetonovat do země ocelové nosníky a jakmile vztyčíte svislé nosné trámky, můžete konstrukci začít kotvit do obvodového zdiva vašeho příbytku.
Má to ale háček, co když je dům zateplený fasádním polystyrenem a nelze tedy pergolu kotvit přímo do polystyrenu, kde by žádný spojovací díl neměl význam? Jak provést kotvení pergoly přes zateplení? Docela jednoduše, když víte, jak na to.
Injektážní kotvy Spiral Anksys
Kdo má správné „know how“, má vlastně všechno. Injektážní kotvy jsou speciální ocelové duté válce zhotovené z pozinkované síťoviny. Ta se postará o to, aby kotva perfektně přilnula pomocí montážní pěny jak k izolační vrstvě polystyrenu či minerální vaty, tak i do zdiva. Tím se bezpečně ukotví vodorovné, případně svislé trámové nosníky na jakoukoli stavbu, a vaše pergola tak bude na svém místě uchycena naprosto bezpečně. Bude zde odolávat všem povětrnostním vlivům.
Technologie Spiral Anksys je naprosto spolehlivá a osvědčila se u zateplování i obkládání staveb okrasným kamenem. Kotvy lze použít i v kombinaci kamene a izolačního zateplení, a to do jakéhokoli zdiva, dokonce i do dřevostaveb. Injektážní kotvy jsou zcela bezúdržbové a vykazují životnost mnoha desítek let pro stavby ve městech, na venkově, v horách i v nížinách.