Jak neztratit hlavu při úniku vody v domě
Když lidem za socialismu praskla voda ve zdi, znamenalo to sled nepříjemných událostí, které souvisely s hledáním místa závady a s jejím odstraňováním. Většinou to probíhalo tak, že se odtahoval nábytek a koberce a pomocí ručního sekáče se oklepala omítka až na holé trubky, aby se zjistilo, kde se prasklina nachází. Hromada stavebních sutin a všudypřítomný prach dávaly jasně najevo, co se tu stalo, a přivolaný instalatér pak pouze vyměnil vadné díly a následně se musel vysekaný otvor znovu omítnout. V případě úniku vody Kanalizace instalatéři v nově vytapetovaném obýváku to bylo na mrtvici.
Dnes se na to jde jinak. Instalatéři mají k dispozici moderní metody, používají poslechové tyče Hykron a formovací plyn s obsahem vodíku, vše probíhá bez demoličního zásahu a naprosto v tichosti, bez pneumatického kladiva, načež je závada odhalena s velkou přesností a odstraněna v krátké době. Vybourá se pouze samotné místo závady, a to je jen lokální záležitost malého rozsahu.
Postupujte od počátku systematicky a plynule
Jakmile zjistíte, že v domě praskla voda, zůstaňte v obuvi a ihned vypněte hlavní jistič v elektrickém rozvaděči, kdybyste se procházeli kalužemi vody naboso nebo se dotýkali vody holýma rukama, případný průnik vody do elektroinstalace by byl tím posledním, co byste v životě udělali. Následně uzavřete hlavní uzávěr vody a běžte se v poklidu posadit do obýváku, abyste přivolali instalatérský havarijní servis. Nic jiného už nedělejte, zůstaňte doma v poklidu, dopřejte si „dobrou brazilskou kávu“ a vyčkejte příjezdu instalatérů, kteří bez ohledu na denní dobu přijíždí obvykle do hodiny. Můžete maximálně vytřít kaluže vody, odtáhnout nábytek, srolovat koberec a těšit se, že během krátké doby zas bude vše v pořádku, protože instalatérský zásah je v současné době nesrovnatelný s tím, co lidé prožívali při úniku vody před padesáti lety.