Betonový plot raději nestavte sami
Zalíbila se vám technologie betonových plotů z tenkých armovaných plátů mezi svislými sloupky a chtěli byste se do výstavby pustit sami? Toto je samozřejmě možné a stěží vám ve vašem záměru někdo zabrání, ovšem vyplatí se vyslechnout si alespoň názor protistrany, tedy od lidí, kteří na základě vlastní zkušenosti radí pravý opak – nechat oplocení postavit profesionály.
Dobře zabetonované sloupky – základem stavby betonových plotů v Praze je vždy důkladná betonáž opěrných sloupků. Musíte je za prvé umístit dostatečně hluboko, a za druhé musí být beton patřičně široký a musí být také umístěn v terénu, kde nedochází k sesuvům půdy, například vlivem tekutých písků. Nestabilní podloží může pak celý plot naklonit na bok, anebo se v extrémním případě zřítí.
Kolik sloupků se betonuje – ještě před započetím výkopových prací si promyslete, zda na to stačíte sami, anebo ne. Pokud vytváříte oplocení o délce pouhých deseti metrů a potřebujete vykopat jámy pro pět sloupků, bude to práce na jediný volný víkend a mohli byste si s tím poradit sami, ale u plotů podél celé parcely, jejichž obvodová délka přesahuje tisíc metrů, to tak jednoduché nebude. Tam počítejte i se sedmi desítkami sloupků, a jestliže navíc narazíte v zemi na balvany, jíl, stavební suť či navážku, bude to horor a nemusí to dobře skončit.
Desky versus drážky – každá z desek o rozměrech půl metru krát dva metry, váží něco kolem sedmdesáti kilo. Poponášet i ve dvou lidech při zemi je ještě únosné, ale zvednout každou desku nad hlavu do výšky přes dva metry a precizně a hlavně jemně ji zasunout mezi drážky, aby se nezřítila k zemi a nepoškodila desku pod sebou a sebe sama, to už je takřka nemožné. Musíte na to mít autojeřáb nebo alespoň kladkostroj na trojnožkách z lešenářských trubek, a těmito pomůckami obvykle disponují pouze profesionálové.